Quantcast
Channel: Fricska » a filmkritikáról kritikusan
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Formai szempontok

$
0
0

A Népszabadság 2010-es évfolyamában összesen 52 filmkritika jelent meg. (Hetente egy, napi átlagban pedig 0,14 kritika.) Az év első két hónapjában, januárban és februárban a filmkritikák a napilap 8-10 oldalán (vagy oldalak valamelyikén) található Kultúra rovatban, és azon belül is a minden csütörtökön megjelenő Film alrovatban kaptak helyet. A 2010. március 1-jei arculatváltást követően a Kultúra rovat egésze a Plusz címet viselő állandó, különálló mellékletbe került, a filmkritikák pedig a 18. oldalon található, továbbra is csütörtökönként megjelenő Film alrovatban olvashatók. 2010-ben a filmkritikák csütörtöki megjelenésének hagyománya alól csupán egyetlen kivétel volt: március 11-én, csütörtökön nem publikáltak filmkritikát, elmaradásukat másnap, március 12-én, pénteken pótolták.

A Plusz című mellékletben, a Kultúra rovatban, de külön alrovatba nem sorolva a 2010-es év folyamán több filmes témájú írás is napvilágot látott, de műfajtanilag azok egyike sem nevezhető kritikának. Ezek a hét bármely napján megjelenő írások rendszerint a melléklet vezércikkei, a filmfesztiválokról, a Filmszemléről, a magyar film helyzetéről, annak gazdasági és politikai viszonylatairól, valamint az aktualitásokhoz kapcsolódó visszatekintésekről, összehasonlításokról szóló elemzések és tudósítások voltak, melyeket empirikus munkámhoz nem veszek figyelembe. A lap küldetésének teljesítése, a magyar (ez esetben filmes) kultúra ápolása és erősítése szempontjából viszont említésre méltó szerepet töltenek be ezek az írások is.

A Népszabadság Online a 2010-es évfolyamban a filmkritikák tekintetében saját tartalmat nem állított elő, a portálon ugyanaz az 52 filmkritika jelent meg, ami a napilapban is publikálásra került. Természetesen filmes témájú, de a kritika műfajába nem sorolható írások – melyek a print változatban nem jelentek meg – a Nol.hu-n is szép számban láttak napvilágot (a Népszabadsághoz hasonlóan a Kultúra rovatban és azon belül is a Film alrovatban), tehát elmondható, hogy a Népszabadság Zrt. mindkét jelentős sajtóterméke kivette a részét a vállalt küldetés teljesítéséből, ami a filmes műveltség építését szolgálja.

Noha ugyanazokról a filmekről, ugyanazok a kritikák jelentek meg a Népszabadság Online-n is, mint a Népszabadságban, némi különbség már a formai szempontok tekintetében is felfedezhető közöttük. Az évfolyam 52 kritikája közül 18 kritika (34,6%-uk) egy nappal hamarabb jelent meg a Nol.hu-n, mint a Népszabadságban. (Azt, hogy pontosan mennyi idővel hamarabb, nem lehet tudni, a Nol.hu felülete ugyanis nem közli a cikkek megjelenésének időpontját, csak a dátumát). Egy kritika pedig egy nappal a napilap megjelenés után került fel az online felületre.[1] (A Népszabadság Online 2010-es évfolyamában megjelent filmkritikák listáját, melyben sárga színű kiemeléssel jelzem a Népszabadságtól eltérő napon megjelent kritikákat, lásd: 25. számú melléklet.) Az a 19 kritika, amely a Nol.hu-n egy nappal hamarabb (vagy egy nappal később) jelent meg, mint a Népszabadságban, az online felületen két különböző elérhetőség alatt is olvasható.

A Népszabadság Zrt. integrált szerkesztőségében a filmkritikák megjelenési helyeként is szolgáló Kultúra rovat főszerkesztője az online felületen és a nyomtatott napilapban egyaránt N. Kósa Judit.[2] A 2010-es évfolyamban két szerző írt filmkritikákat: Fáy Miklós 27-et (az összes filmkritika 51,92%-át), Papp Sándor Zsigmond pedig 25-öt (az összes filmkritika 48,07%-át). Az Index.hu kritikusainál tapasztalt gyakorlattal szemben a Népszabadság és a Nol.hu felületein mindkét kritikus nevét (teljes nevét) adja a kritikáihoz, vállalva értük minden szakmai és a morális felelősséget.

A filmkritikák megjelenését illetően – lévén, hogy egyetlen kivételtől eltekintve ez minden hét csütörtöki napján esedékes volt – egyenletes eloszlás tapasztalható. Havonta 4, vagy 5 filmkritika jelent meg, attól függően, hogy az adott hónapban hány csütörtök volt. Fáy Miklós és Papp Sándor Zsigmond többnyire egymást váltva, kéthetente publikáltak. Ez alól a november 25-ei csütörtök volt az egyetlen kivétel, amikor a soron következő Papp Sándor Zsigmond helyett ismét Fáy Miklós írt kritikát, ennek következtében az ő kritikái három egymás utáni héten is megjelentek. (A Népszabadság 2010-es évfolyamában megjelent filmkritikák listáját, mely a publikáló szerzők nevét, a kritikák címét, és a megjelenés dátumát is tartalmazzák, lásd: 24. számú melléklet.)

A megjelenés rendszerességéhez hasonló egységesség figyelhető meg a terjedelmet illetően is, a kritikák ugyanis egyetlen kivételtől eltekintve átlagosan 300 – 500 szavasak. (A kivételt jelentő kritika 616 szavas.[3]) Ennek oka az, hogy a napilapot rendkívül kötött szerkesztés, minden példány esetében azonos felépítés és tördelés jellemzi, ami kisebb-nagyobb eltéréssel hasonló terjedelmű írások közlésére ad lehetőséget egy és ugyanazon rovaton, illetve alrovaton belül. A napilapban rendszerint három, vagy négy hasábba van tördelve a kritika szövege, a bekezdéseket beljebb kezdések jelzik, sorköz nincs köztük. A kritika címe a hasábok fölött, gyakran azok teljes szélességében terül el. Az első hasáb tetején található az alrovat neve (FILM), alatta feltüntetik a kritika tárgyává tett film (vagy filmek) címét, a forgalmazóját, valamint a kritikus nevét. A nyomtatott lapban lead semmilyen formában nem különül el, a szövegben kiemelések nincsenek. Az online felületen megjelenő kritikák tipográfiai tekintetben alapvetően csak az egy hasábos tördelésben, a bekezdéseket elválasztó sorközben, valamint a lead kiemelésében különböznek. A Nol.hu filmkritikáinak lead-je mindig a nyomtatott lapban megjelent kritika első bekezdéséből lesz.

A Népszabadság 2010-es évfolyamának kritikái közül kettő kivételével[4] mindegyik mellett található egy-egy fénykép az adott filmből, míg az online felületeken rendszerint egy (400 szónál rövidebb terjedelem esetén), vagy két (400 szónál hosszabb terjedelem esetén) fényképet helyeznek el. A szöveget (terjedelemtől függetlenül) video hirdetés szakítja meg. A Nol.hu szerkesztői nem használják azokat a webes lehetőségeket, melyekkel a hírportálok szerkesztői a látogatottság növelése érdekében előszeretettel élnek. Nem törik meg az olvasás gördülékenységét, folyamatosságát a szövegben elhelyezett hívószavakkal, melyek más oldalakhoz navigálják az olvasókat. Az ajánlott és a kapcsolódó cikkek címének, mint hivatkozásoknak az elhelyezése mindig ízléses – a szöveg alatt, valamint annak szélén, de nem zavaróan közbeékelve találhatóak -, az online hírportálok erőszakossága egyáltalán nem jellemző rájuk.

Alkalmaznak címkéket is – a szöveg alatt -, melyeknek célja a Nol.hu belső keresőrendszerében való tájékozódás megkönnyítése, valamint a cikkek rendszerbe sorolása, kategorizálása. A címkézés hibája, vagy hiányossága viszont a következetlenség, az elnagyoltság és a felületesség, ami összefüggésben áll azzal a – feltételezhetően – szerkesztőségi koncepcióval, miszerint egy-egy írást maximálisan 4 címkével lehet ellátni. A szerkesztők azonban sokszor még ezt sem használják ki teljesen, egy kritika általában csak 2-3 címkét kap. Ezek között a leggyakoribbak a ’film’, ’kritika’, ’filmkritika’, ’mozi’ szavak, de a kritikusok nevei (’fáy’, ’papp sándor zsigmond’) is előfordulhatnak helyenként. Mivel nem kapja meg minden kritika a szerzője nevét, mint címkét, egy-egy szerző alapján keresve a portál keresőrendszerében nem biztos, hogy eljutunk minden írásához. A hírportálokkal ellentétben a Népszabadság Online nem használja címkeként a film címét, a rendező, vagy a színészek nevét, mely arra enged következtetni, hogy a Nol.hu a kattintás számmal mérhető látogatottsági adatok helyett sokkal nagyobb hangsúlyt helyez a minőségi tartalomközlésre. 


[1] Papp Sándor Zsigmond: A gyilkos ezermester. Megjelenése a Népszabadságban: 2010. augusztus 19.
Megjelenése a Nol.hu-n: 2010. augusztus 20.

[2] http://nol.hu/impresszum A letöltés ideje: 2011. április 4.

[3] Fáy Miklós: Borzalommozi. 2010. márc. 12.

[4] Papp Sándor Zsigmond: A csiklandozó szépség. 2010. jan. 21.
Papp Sándor Zsigmond: Ördögről való szerelem. 2010. febr. 4.


Kategória:5. Az online és az offline filmkritika összehasonlítása - empirikus vizsgálat, 5.3. A Népszabadság és a Nol.hu 2010-es évfolyamában megjelent filmkritikák összehasonlítása, 5.3.1. Formai szempontok, A személyes tárgyilagosság művészete, avagy a filmkritikáról kritikusan Tagged: a filmkritika válsága, a filmkritikáról kritikusan, A magyar filmkritika helyzete, a személyes tárgyilagosság művészete, címkézés, Fáy Miklós, formai szempontok, Népszabadság, Népszabadság Online, Nol.hu, nyomtatott sajtó, offline, offline filmkritika, online és offline filmkritika, Papp Sándor Zsigmond, szakdolgozat, szerkesztőségi koncepció

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Latest Images

Trending Articles