Quantcast
Channel: Fricska » a filmkritikáról kritikusan
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Tartalmi szempontok 2/2 – a címadás sajátosságai

$
0
0

A Népszabadság és a Nol.hu 2010-es évfolyamában megjelent filmkritikák között – lévén, hogy ugyanazokról a kritikákról van szó – egy-két formai sajátosságot leszámítva mindeddig nem lehetett különbségeket tapasztalni. A tartalmi tényezők tekintetében viszont van egy lényeges momentum, ami az online és az offline filmkritikák közti egyik legfontosabb differenciát is felszínre hozza: a címadás. A Népszabadság 2010-es évfolyamában megjelent filmkritikák közül 18-nak (vagyis az összes filmkritika 34,6%-ának) változtatták meg a címét a Népszabadság Online-on (függetlenül attól, hogy ugyanazon a napon, vagy egy nappal hamarabb, esetleg később kerültek-e a portálra). Érdekesség, hogy a 18 kritika közül Papp Sándor Zsigmond csak 6-ot, míg Fáy Miklós 12-t írt.

A címváltoztatásnak két módja van: egyrészt lehet szó teljes megváltoztatásról, másrészt pedig – ami csak Fáy Miklós kritikáit érinti – a kritikus nevének E/3-ű beleépítéséről a címbe. A nyomtatott és az online felületeken megjelenő címek közti különbségeket tapasztalva úgy gondolom, hogy e gyakorlat elsődleges oka a figyelemfelkeltés. Amíg a Népszabadságban eleve az olvasó szeme előtt van a kritika teljes szövege, addig a Nol.hu-n a kritika elolvasása – akárcsak a hírportálokon – az online fogyasztó előzetes döntésén múlik, amit nagymértékben befolyásol az, hogy mennyire érdekes, szenzációt, vagy botrányt ígérő a cím. Ugyanakkor a címváltoztatásban az is közrejátszhat, hogy egy minőségi, mértékadó napilap nem engedheti meg magának azt a tartalmat és stílust, amit az online felület elbír, lehetővé tesz, sőt megkíván – még akkor sem, ha ugyanannak a nyomtatott lapnak az online felületéről van szó. Ez pedig újabb egyértelmű bizonyítéka az online filmkritika elbulvárosodásának, vagyis annak, hogy az interneten megjelenő filmkritikákat a bulvár hírekhez hasonlóan kell tálalni, hogy az olvasó figyelmét megragadják és megtartsák. Amíg a hírportálok esetében a bulvár jellegű szenzációhajhász, vagy botránykeltő stílus és attitűd már a kritikák szövegébe is beférkőzött, addig a Népszabadság Online még csak a csomagolást – vagyis a címet – cserélte bulvár mintájúra. A teljesen megváltoztatott címek a következőek voltak:

-       Népszabadság: A csiklandozó szépség – Nol.hu: Véres farsang (Papp Sándor Zsigmond, 2010. jan. 20/21.)

-       Népszabadság: Kicsi, de hát a miénk – Nol.hu: Így, ahogy vagytok, a nevetségességhez közel (Papp Sándor Zsigmond, 2010. febr. 17/18.)

-       Népszabadság: Rutin rutin hátán – Nol.hu: Rutin rutin hátán – Robin Hood újra belovagol (Papp Sándor Zsigmond, 2010. máj. 13.)

-       Népszabadság: Tankönyvet lapozgatva – Nol.hu: Miért volt szükség egy újabb ’56-os filmre? (Papp Sándor Zsigmond, 2010. okt. 14.)

-       Népszabadság: Fenekük a nadrágból – Nol.hu: Egy amatőr magyar vígjáték
(Papp Sándor Zsigmond, 2010. nov. 4.)

-       Népszabadság: Az édes-savanyú fortélyai – Nol.hu: Maradandó élmény seggfejnek látszó zsenik társaságában (Papp Sándor Zsigmond, 2010. nov. 11.)

-       Népszabadság: Modern kori ballada – Nol.hu: A névtelen Megasztár.
(Papp Sándor Zsigmond, 2010. dec. 8/9.)

A megváltoztatott címek valóban könnyebben illeszkednek az online felületre – például: „seggfej”, „Megasztár” szavak – és jobban is vonzzák a figyelmet, mint az eredetiek. Ez alól talán csak a 2010. nov. 4-ei kritika címei képeznek kivételt, melyek véleményem szerint egyformán érdekesek és figyelemfelkeltőek, hiszen botrányt, vagy legalább is botrányosságot sejtetnek, még ha eltérő aspektusból és eltérő stílusban is.

A kritikus nevét a címbe építő változtatásoknak két fajtáját is alkalmazzák. Ezek egyike, amikor egyszerűen csak Fáy Miklóshoz rendelik a Népszabadságban is megjelent címet, pl.:

-       Népszabadság: Borzalommozi – Nol.hu: Fáy és a borzalommozi (2010. márc. 12.)

-       Népszabadság: Bajuszos filmek – Nol.hu: Fáy és a bajuszosok (2010. márc. 25.)

-       Népszabadság: Pisi a medencében – Nol.hu: Fáy: Pisi a medencében (2010. júl. 29.)

-       Népszabadság: Oroszok a spájzban – Nol.hu: Fáy: Oroszok a spájzban (2010. aug. 12.)

-       Népszabadság: Petőfi pirosa – Nol.hu: Fáy-filmkritika: Petőfi pirosa (2010. szept. 23.)

-       Népszabadság: Homok a szembe - Nol.hu: Fáy és Perzsia hercege (2010. máj. 13)[1]

A Fáy Miklós nevére apelláló címadás másik módja, amikor Fáy személyére építik a figyelem és az érdeklődés felkeltését, azáltal, hogy komoly jelentőséget tulajdonítanak annak, hogy a kritika Fáy Miklós véleményét, nem pedig valaki (bárki, akárki) másét tartalmazza. Az effajta címek alapján úgy tűnik, mintha nem magáról a filmről szóló kritika lenne érdekes, hanem az, hogy Fáy Miklós mit gondolt a filmről, belőle milyen hatást váltott ki. Példái:

-       Népszabadság: Ki a fejes? – Nol.hu: Fáy Miklóst megkínozta a Halálkeringő
(2010. jan. 13/14.)

-       Népszabadság: Célok és eszközök – Nol.hu: Fáy megérdemelt bukást jósol a hét magyar rendezőinek (2010. jan. 28.)

-       Népszabadság: Mexikói Bicska Maxi – Nol.hu: Fáy levágta a Machetét (2010. nov. 25.)

-       Népszabadság: Egy Tront egy tigrisért – Nol.hu: Fáy szerint azért nem rossz az az Üvegtigris 3. (2010. dec. 16.)

-       Népszabadság: A tőke felélése – Nol.hu: Fáy hólapáttal ütné Kovács Patríciát
(2010. dec. 30.)

Fáy Miklós nevének beépítése a filmkritika címébe E/3-ben (bármelyik elv alapján is történik), olyan, mint egy ügyes marketingfogás, azt sugallja, hogy a szerkesztők Fáy személyével szeretnék „eladni” a kritikát az olvasóknak. Fáy Miklós a kritikusi személyiségtípusok alapján sztárkritikusoknak tekinthető. Sajátos stílusának köszönhetően nagy figyelem övezi nem csak a szűk szakmai berkekben, hanem a széles társadalmi olvasóközönség körében is, különösen mióta az egyik legnagyobb nézettségnek örvendő kereskedelmi televíziós csatorna, az RTL Klub Csillag születik című műsorának zsűritagjaként az emberek közvetlenebbül is megismerhették. A Népszabadság Online szerkesztői erre a népszerűségre építenek, ezért próbálják Fáy nevével, mint márkával és védjeggyel felhívni az olvasók figyelmét a kritikákra. Ezt bizonyítja az is, hogy Papp Sándor Zsigmond egyetlen kritikájának címét sem változtatták meg hasonlóképpen, hiszen feltételezhető, hogy az ő neve nem mond túl sokat azok számára, akik a Népszabadságot nem, vagy csak nagyon ritkán olvassák, és az online felületre – ahol a kritika címe megjelenik – is csak a véletlen böngészés folytán tévednek. Az, hogy Fáy Miklós visszaél-e sztárkritikusi voltával és presztízsével, feljogosítja-e magát arra, hogy véleményét objektív és szakszerű alátámasztás nélkül, egyszerű tényként közölje, a stilisztikai és kritikusi ideológiai szempontokra épülő vizsgálat tárgyát képezi.


[1] Ez utóbbi nem a Népszabadságban megjelent címnek – hanem a kritika tárgyává tett film címének – és Fáy Miklós nevének összekapcsolása, mégis hasonló elven alapszik


Kategória:5. Az online és az offline filmkritika összehasonlítása - empirikus vizsgálat, 5.3. A Népszabadság és a Nol.hu 2010-es évfolyamában megjelent filmkritikák összehasonlítása, 5.3.2. Tartalmi szempontok, A személyes tárgyilagosság művészete, avagy a filmkritikáról kritikusan Tagged: a filmkritika válsága, a filmkritikáról kritikusan, a kritikák címe, A magyar filmkritika helyzete, a személyes tárgyilagosság művészete, címadás, címadás sajátosságai, Fáy Miklós, Népszabadság, Népszabadság Online, Nol.hu, offline, online és offline filmkritika, Papp Sándor Zsigmond, szakdolgozat

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Latest Images

Trending Articles